infolinia:
+48 33 8448 200
Projekty i inwestycje Unijne
  • język migowy
  • BIP
Strona główna/O Nas/Aktualności/Szpitale w Chrzanowie i Oświęcimiu: zgrany duet

Szpitale w Chrzanowie i Oświęcimiu: zgrany duet

1 . 02 . 2021

Instalacje tlenowe w szpitalach sfinansowane z budżetu Wojewody Małopolskiego

COVID-19 – choroba inne niż wszystkie… Wymagająca od zaangażowanych służb i podmiotów ponadstandardowych i zintensyfikowanych działań, a przy tym niezwykle trudna z medycznego punktu widzenia... Doskonale widzieliśmy to, gdy w szczycie pandemii w małopolskich szpitalach wielokrotnie zwiększyło się zużycie tlenu.
 

To dlatego kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o przeznaczeniu 54 mln zł właśnie na budowę lub rozbudowę instalacji tlenowych. Z tej kwoty do naszego województwa trafiło 4,7 mln zł. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał je 15 szpitalom, które uczestniczą w działaniach związanych z COVID-19.

Walka o oddech

Walka z COVID-19 to walka o oddech. Dlatego tak ważne są sprawne i rozbudowane instalacje tlenowe w szpitalach. Aby wzmocnić ten obszar, polski rząd podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na takie właśnie instalacje. Jesteśmy przygotowani na czarny scenariusz. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ale mamy w odwodzie dokładnie przepracowany mechanizm tworzenia bazy łóżek COVID-owych, szpitale tymczasowe czy właśnie zmodernizowane instalacje tlenowe – mówi wojewoda małopolski Łuksza Kmita, który dziś odwiedził Szpital Powiatowy w Chrzanowie.

To jedna z małopolskich placówek, które otrzymały środki na zbiornik z tlenem.

W briefingu uczestniczyli również: poseł Krzysztof Kozik, starosta chrzanowski Andrzej Uryga, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski oraz dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek.

Inwestycje w 15 małopolskich szpitalach

Dofinansowanie dla małopolskich szpitali mieści się w przedziale od 36 487 zł (dla Szpitala w Makowie Podhalańskim) do 793 700 zł (dla Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie).

Wśród 15 placówek, które otrzymały wsparcie, są szpitale z całego regionu (w tym dwa krakowskie: Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką).

8 inwestycji zostało zakończonych w zeszłym roku. Dofinansowanie z budżetu państwa nie wymaga wkładu własnego szpitala, więc częstokroć kwota dofinansowania stanowiła 100% kosztów inwestycji.

W przypadku Małopolski inwestycje dotyczą rozbudowy istniejącej instalacji tlenowej.

Tlen na wagę złota

Koronawirus radykalnie zwiększył zakres wykorzystywania przez szpitale instalacji tlenowych. Przed pandemią tlen był tam dystrybuowany raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie, a samo dostarczanie tlenu do chorych za pomocą istniejących wewnętrznych instalacji tlenowych odbywało się bez większego obciążenia dla tego układu.

Eskalacja pandemii wszystko zmieniła. Dostawy tlenu odbywały się nawet co 48 godzin. Było to zadanie trudne zarówno logistycznie, jak i technicznie. Technicy i gazownicy każdego dnia wykonywali ciężką pracę.

Aby ich wesprzeć, wojewoda Łukasz Kmita powołał wojewódzkiego koordynatora ds. zaopatrzenia w tlen. Został nim zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Przemysław Trzepałka, który był i jest nadal w stałym kontakcie ze szpitalami, udzielając im na bieżąco pomocy.

Instalacja tlenowa w chrzanowskim Szpitalu

Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał 660 000 zł dotacji i w jej ramach zakupił, posadowił oraz uruchomił zbiornik o pojemności 21 ton ciekłego tlenu. Obecnie pojemność dwóch znajdujących się tam zbiorników wynosi 28 ton ciekłego tlenu.

Kompletna instalacja tlenowa Szpitala Powiatowego w Chrzanowie pozwala bezpiecznie i pod odpowiednim ciśnieniem dostarczyć tlen do ponad 400 pacjentów wymagających tlenoterapii. Zbiornik tlenu został oddany do użytku 29 grudnia 2020 r.

Zrealizowana inwestycji pozwoli dostarczyć tlen do ponad 400 pacjentów, czyli w znacząco większym stopniu niż dotychczas. Nowy zbiornik zabezpiecza osoby, które wymagają tlenoterapii. Mówimy zatem o ratowaniu ludzkiego życia. Myślę, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna i cieszę się, że powstała przy chrzanowskim Szpitalu, zabezpieczając w jeszcze szerszym stopniu te potrzeby pacjentów – podkreśla poseł Krzysztof Kozik.

Dodatkowe wsparcie z budżetu państwa dla Szpitala Powiatowego w Chrzanowie

Powiat chrzanowski w 2020 roku otrzymał z rezerwy ogólnej budżetu państwa środki w wysokości 500 000 zł, z przeznaczeniem dla Szpitala w Chrzanowie na zakup aparatury medycznej na potrzeby Oddziału Nefrologii, tj. aparat do USG i 10 respiratorów do wentylacji mechanicznej.

Serdecznie dziękuję Szpitalowi Powiatowemu w Chrzanowie za dobry przykład szeroko pojętych działań na rzecz mieszkańców powiatu i poczucia odpowiedzialności za nich. Dziękuję Dyrekcji Szpitala za otwartość na współpracę i za to, że mogłem na Państwa liczyć. Wyrażam wdzięczność personelowi medycznemu za codzienną opieką nad pacjentami, która wobec epidemii koronawirusa była wyjątkowo wymagająca. Wierzę, że szczepienia przyniosą szpitalom tak potrzebny oddech ulgi. Wszyscy chcielibyśmy powrotu do normalności, którą pamiętamy sprzed pandemii – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

Okres pandemii to okres współpracy administracji rządowej i samorządowej. Mam nadzieję, że pandemia minie, ale zawsze po takich trudnych czasach powinno coś pozostać, co jest pozytywne. Niewątpliwie pozytywnym osiągnięciem będzie to, co towarzyszy nam dzisiaj: ułatwienie, uelastycznienie, uproszczenie współpracy pomiędzy różnymi instytucjami, które polega na tym, że jeśli jest sprawa, to się ją załatwia. Ze swej strony chcę potwierdzić, że ta współpraca w tych trudnych czasach jest właściwa. Jest szybka decyzja, jest identyfikacja potrzeby i błyskawiczne odnoszenie się do tego, jak sprawę załatwić. Myślę, że pandemia minie, a zostaną te mechanizmy jako dobre praktyki, które ułatwią też życie na przyszłość – mówił starosta chrzanowski Andrzej Uryga.

Szpitale w Chrzanowie i Oświęcimiu: zgrany duet

Podczas briefingu przedstawiono również koncepcję międzyszpitalnej współpracy, która od początku lutego będzie realizowana m.in. przez szpitale chrzanowski i oświęcimski. Jej założeniem jest to, aby w maksymalnym stopniu zabezpieczyć opiekę nad pacjentami COVID-19, w możliwie najszerszym zakresie udostępniając świadczenia w pozostałych zakresach. Współpraca ta opierać się będzie na założeniu, że jeden ze szpitali w regionie będzie w głównej mierze opiekował się pacjentami z COVID-19, zaś drugi zabezpieczał będzie opiekę nad pacjentami zmagającymi się z innymi schorzeniami.

Dzięki inwestycji będziemy mogli w jeszcze szerszym stopniu sprawować profesjonalną opiekę nad naszymi pacjentami. Ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Dlatego konsekwentnie włączamy się w kolejne działania związane z walką z COVID-19, także w oparciu o partnerską i solidarną współpracę ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu. W najbliższym czasie w takim tandemie, w ramach porozumienia z Dyrektorem Edwardem Piechulkiem, wdrożymy model opieki nad pacjentami COVID-owymi i pozostałymi. Nasz Szpital będzie wiodący w regionie w zakresie opieki nad pacjentami z koronawirusem, natomiast Szpital w Oświęcimiu będzie wiodący w pozostałych obszarach – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski.

Szpital w Oświęcimiu wraz ze Szpitalem w Chrzanowie tworzą zgrany duet, co wielokrotnie potwierdzaliśmy w ramach działań związanych z epidemią. Dobro naszych pacjentów jest dla nas priorytetem. Dlatego też od początku lutego nasze placówki będą jeszcze ściślej ze sobą współpracować, niejako dzieląc się opieką na pacjentami COVID-owymi i wszystkimi pozostałymi. To w naszym przekonaniu na tym etapie najefektywniejszy model. Zarazem trzeba powiedzieć, że jesteśmy dobrze przygotowani na każdy rozwój sytuacji – zarówno w zakresie sprzętu, jak i procedur. Najważniejsza jest dobra współpraca i elastyczność – podsumowuje dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek.

do góry