infolinia:
+48 33 8448 200
Projekty i inwestycje Unijne
  • język migowy
  • BIP

Przygotowanie do badań USG

Badanie USG Doppler żył lub tętnic kończyn dolnych lub górnych – przygotowanie:

  • na badanie polecamy nie zakładać żadnej biżuterii w badanej okolicy (żel używany do badania może nieodwracalnie zniszczyć wyroby jubilerskie)
  • w miarę możliwości założyć odzież ułatwiającą szybkie rozebranie

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań danej okolicy lub wyniki innych badań dotyczących tego problemu – o ile były takie wykonane (TK / MR / karty informacyjne leczenia szpitalnego dotyczące operacji żył).

Badanie USG jamy brzusznej (dorośli) – przygotowanie

Badanie wykonuje się na czczo:

  • ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 6-7 godzin przed wykonaniem badania, pozostanie na czczo jest warunkiem koniecznym do prawidłowego uwidocznienia pęcherzyka żółciowego, ponieważ po posiłku następuje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych, przyspiesza perystaltyka, a w świetle przewodu pokarmowego, znajduje się treść oraz gazy utrudniające uzyskanie obrazów diagnostycznych.
  • nie należy żuć gumy i palić papierosów.
  • picie jedynie niewielkich ilości niegazowanej wody.
  • wypełnienie pęcherza moczowego – jego wyznacznikiem jest odczucie parcia.
  • unikanie pokarmów wzdymających, takich jak na przykład kapusta czy groch przez 2-3 dni poprzedzające badanie.

Ewentualnie można dzień przed badaniem do każdego głównego posiłku przyjmować lek zawierający simetykon.

Pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza popijając je niegazowaną wodą nie później niż 1 godzinę przed badaniem.

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań danej okolicy lub wyniki innych badań dotyczących tego problemu – o ile były takie wykonane (TK/MR/karty informacyjne leczenia szpitalnego).

W warunkach prawidłowych badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

Przygotowanie dzieci do badania USG jamy brzusznej:

Noworodki i niemowlęta nie karmić, nie poić ok. 1-1.5 godziny przed badaniem. Celem oceny odźwiernika proszę przynieść ze sobą w butelce mleko ew. inny napój.

Dzieci od 1 do 5 roku życia – badanie powinno być wykonywane co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku. Nie poić dziecka bezpośrednio przed badaniem.

Dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) – badanie powinno być wykonywane około 4 godziny po ostatnim posiłku.
młodzież (od 15 roku życia) badanie powinno być wykonane około 6 godzin po ostatnim posiłku.

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań danej okolicy lub wyniki innych badań dotyczących tego problemu - o ile były takie wykonywane (TK / MR / karty informacyjne leczenia szpitalnego).

Badanie USG piersi – przygotowanie:

Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie wyznaczył inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu).
Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką, zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.

Na badanie nie polecamy zakładać żadnej biżuterii w okolicy szyji (wisiorki, korale itp.). Żel używany do badania może nieodwracalnie zniszczyć wyroby jubilerskie.

Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań USG, MR i mammografii.

W warunkach prawidłowych badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

Badanie USG tarczycy, USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych – przygotowanie:

  • Na badanie nie polecamy zakładać żadnej biżuterii w okolicy szyji (wisiorki, kolczyki, korale itp.). Żel używany do badania może nieodwracalnie zniszczyć wyroby jubilerskie.
  • W miarę możliwości ubrać bluzkę z dużym dekoltem lub koszulę zapinaną na guziki.

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań danej okolicy lub wyniki innych badań dotyczących tego problemu – o ile były takie wykonane (TK / MR / karty informacyjne leczenia szpitalnego ).

W warunkach prawidłowych badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży).

Przygotowanie do badania USG układu moczowego:

  • Wypełnienie pęcherza moczowego – jego wyznacznikiem jest odczucie parcia.
  • Jeśli nie jest możliwe utrzymanie moczu do czasu badania, pacjent powinien stawić się co najmniej trzy godziny po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny, co ilość wypitych płynów.

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań - dotyczących tego problemu (TK/MR/karty informacyjne leczenia szpitalnego).

W warunkach prawidłowych badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

 

do góry