Strona główna/Pracownie Diagnostyczne/Tomografia Komputerowa

Pracownia Tomografii Komputerowej

Kontakty

Lokalizacja

Budynek główny
Parter
Parter Centrum Diagnostyczne
osobne wejście

Opis

 

Godziny otwarcia rejestracji

Poniedziałek - piątek - 7:30-15:00

Wydawanie wyników badań oraz wyznaczanie terminów badań odbywa się w rejestracji

Godziny otwarcia pracowni i wykonywania badań

Dla pacjentów z oddziałów szpitalnych w tym SOR pracownia czynna całą dobę. Dla pacjentów ambulatoryjnych: Poniedziałek - piątek: 8.00-19.00.

 

Zakres świadczonych usług

  • TK głowy, zatok, twarzoczaszki, szyi,
  • TK klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy mniejszej,
  • TK stawów: bark, łokieć, nadgarstek/dłoń, biodro, kolano, st. skokowy/ stopa,
  • TK kręgosłupa: szyjnego, piersiowego, lędźwiowo- krzyżowego.
  • Angio TK: tętnic mózgu, tętnic szyjnych, tętnic kończyn górnych i dolnych, tętnic płucnych (w kierunku zatorowości), aorty.

Pracownia tomograficzna została wyposażona w Tomograf komputerowy spiralny 128 – rzędowy SOMATOM firmy SIEMENS – rok produkcji 2020 oraz automatyczny beztłokowy wstrzykiwacz kontrastu CT EXPRESS firmy Bracco.

Na zlecenie lekarza kierującego wymienione powyżej badania mogą być wykonane z dożylnym podaniem środka kontrastowego. W tych przypadkach pacjent powinien:

  • Pozostać 6 godz. bez jedzenia i 2 godz. bez picia od wyznaczonej pory badania,
  • Posiadać aktualny (max. 2 tygodnie) wynik poziomu kreatyniny we krwi (eGFR)
INFORMACJA O WPŁYWIE WYKONYWANEJ PRZEZ JEDNOSTKĘ ORGANIZACYJNĄ DZIAŁALNOŚCI NA ZDROWIE LUDZI I NA ŚRODOWISKO

 

 Na podstawie art. 32c.pkt.1 Ustawy Prawo atomowe ( Dz.U.2019 r poz. 1792 z późniejszymi zmianami) Informujemy, że  Szpital Powiatowy w Oświęcimiu  wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Polega ona na:

  • uruchomieniu pracowni rentgenowskich ( RTG. Tomografia komputerowa, Mammografia, Ramiona C na bloku operacyjnym)
  • zgody na działalność medyczną związaną z wykorzystaniem promieniowania

jonizującego,

Zapewnienie bezpieczeństwa ogółu ludności i pracowników oraz  czynniki ryzyka związane z działaniem promieniowania jonizującego , zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, są redukowane poprzez zapewnienie pacjentom i pracownikom środków ochrony indywidualnej zalecanych przez nadzorujących inspektorów ochrony radiologicznej (fartuchy, osłony na tarczycę, , gogle, itp). Osłony te wykonane są z materiału o zalecanym równoważniku Pb we wszystkich komórkach organizacyjnych, w których wykonywane są procedury z zastosowaniem promieniowania jonizującego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby biorące udział w medycznych procedurach z zastosowaniem promieniowania jonizującego są zakwalifikowane do właściwej kategorii narażenia B oraz objęte okresowymi pomiarami dawki i kontrolą narażenia (dawkomierze indywidualne na całe ciało, na dłonie oraz oczy).

Dla wszystkich urządzeń radiologicznych, przeprowadzane są okresowe testy podstawowe oraz coroczne testy specjalistyczne, jak również cykliczne przeglądy serwisowe, zgodnie z obowiązującymi w Szpitalu procedurami oraz zaleceniami producentów.

Bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i osób spoza Szpitala zapewniają właściwie dobrane osłony stałe, co potwierdzają pomiary dozymetryczne dla odpowiednich parametrów ekspozycji, zgodnych z zatwierdzonymi projektami osłon stałych. Wszystkie pracownie, w których stosuje się promieniowanie jonizujące, spełniają więc wymagania ochrony radiologicznej, a projekty osłon stałych dla tych pracowni zostały pozytywnie zaopiniowane przez  PWSSE w Krakowie.
Na podstawie prowadzonych pomiarów działalność związana z promieniowaniem jonizującym w ciągu minionego roku nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Dawki graniczne nie zostały przekroczone.

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu przygotowania pacjenta do badania TK oraz niezbędne do wykonania badania dane dotyczące stanu zdrowia pacjenta są zawarte w „Ankiecie pacjenta przed badaniem TK”, której formularz otrzymuje pacjent w dniu rejestracji do badania. Uprzejmie prosimy o dokładne przeczytanie treści ankiety, wypełnienie niezbędnymi danymi, podpisaniem w wyznaczonych miejscach i dostarczenie do rejestracji Pracowni TK w dniu badania.

Wykonywane u nas badania są płatne. Zgodnie z zapisami Ustawy Prawo Atomowe każde badanie z użyciem promieniowania jonizującego może być wykonane wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza. Dotyczy to również badań płatnych.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego wchodzi w skład Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

do góry