Życzenia dla Pracowników Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu od Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
24 grudnia 2020
Informacja o punktach szczepień
11 stycznia 2021

W dniu 29 grudnia 2020 r. w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa dr n. med. Andrzej Jakubowski jako pierwszy przystąpił do szczepienia przeciwko COVID-19.

Kolejno za Zastępcą Dyrektora ds. Lecznictwa zostali poddani szczepieniom Pani Ordynator Oddziału Dziecięcego Bożena Ubik-Wróbel, zastępca Ordynatora Oddziału Dziecięcego Pani Jolanta Jezierska, oraz Ordynator II Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Chorób Płuc Pan Waldemar Mielecki.

Ostatnia dawka pierwszej rozpoczętej  fiolki szczepionki przeciwko COVID 19 została podana Dyrektorowi Szpitala Panu Edwardowi Piechulkowi.

Pierwszym zaszczepionym pracownikom życzymy dużo zdrowia.

Do szczepienia zgłosiło się na dzień 29 grudnia 2020 r. 479 pracowników Zespołu Opieki Zdrowotnej jednak liczba ta nadal rośnie.

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Zgłoś swoich pracowników z sektora ochrony zdrowia na szczepienia przeciw COVID-19. Skorzystaj z formularza on-line.

Szczepienie medyków w każdym województwie

Trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw COVID-19. Do 14 stycznia 2021 r. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. Za zebranie listy chętnych pracowników odpowiada pracodawca. Dane może przekazać w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem specjalnego formularza online.

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych szpitali, przychodni i aptek.

Kto należy do priorytetowej grupy „zero”?

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.

Są wśród nich:

• pracownicy szpitali węzłowych,
          • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
          • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
          • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
          • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Jestem pracownikiem sektora służby zdrowia – jak się zgłosić?

Większość obowiązków związanych ze szczepieniem wykona Twój pracodawca. Jak wygląda ten proces krok po kroku?

1. Zgłoś się do pracodawcy.
                2. Wypełnij oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
                3. Twój pracodawca wybierze szpital węzłowy i przekaże zbiorcze zestawienie chętnych do wybranego szpitala.
                4. Szpital węzłowy ustali grafik szczepień i zaprosi Cię, a także innych pracowników z Twojej instytucji.
                5. Stawiasz się na szczepienie, przechodzisz kwalifikację, podpisujesz zgodę na szczepienie (e-skierowanie jest tylko elektroniczne w systemie P1).
                6. Szczepisz się.
                7. Umawiasz się na podanie drugiej dawki w tym samym szpitalu węzłowym.

Po drugiej dawce szczepionki będziesz mógł pobrać zaświadczenie o szczepieniu w formie kodu QR ze swojego Internetowego Konta Pacjenta lub z aplikacji mObywatel.

Jak zgłosić pracowników do szczepienia?

Jeśli jesteś pracodawcą, to na Tobie spoczywa obowiązek zgłoszenia swoich pracowników do szczepienia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz to zrobić za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie: https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl.

Formularz składa się z trzech etapów, w których musisz:

• wskazać dane zgłaszającego podmiotu
                            • wybrać szpital węzłowy
                            • przekazać dane pracowników (konieczne: PESEL itd.)

UWAGA! Pracodawco, jeżeli już wcześniej przekazałeś listę bezpośrednio do szpitala węzłowego przez gabinet.gov.pl, nie musisz ponownie jej wysyłać. Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.

Jeśli z kolei skorzystasz z formularza online, nie będziesz musiał już wysyłać zgłoszeń na gabinet.gov.pl – wystarczy zgłosić listę przez jeden serwis.