Pracownia Mammograficzna

Telefon

+48 33 8448 323

Lokalizacja

Budynek główny,
II piętro

PRACOWNIA MAMMOGRAFICZNA wchodzi w skład Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

PRACOWNIA CZYNNA (WYKONYWANIE BADAŃ):

  • Dla pacjentów ambulatoryjnych i z oddziałów szpitalnych: poniedziałek – piątek: 8:00 – 17:00.

REJESTRACJA CZYNNA (WYZNACZANIE TERMINÓW BADAŃ, WYDAWANIE WYNIKÓW):

  • Rejestracja RTG i USG, II piętro,  poniedziałek – piątek: 7.00 – 17.00,
  • Rejestracja telefoniczna: 33 8448 323 poniedziałek – piątek: 7.00 – 17.00.

ZAKRES ŚWIADCZONYCH USŁUG:

  • mammografia diagnostyczna: 4 projekcje podstawowe (CC + MLO),
  • projekcje dodatkowe: zdjęcia celowane, powiększone.

WYPOSAŻENIE W SPRZĘT:

  • Cyfrowy (DR) mammograf AMULET INNOVALITY firmy FUJIFILM rok produkcji 2015.

Mammografia – nieinwazyjna metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich, uważana za bezpieczną i efektywną metodę wykrywania raka piersi. Polega na ucisku piersi w dwóch projekcjach (CC i MLO) i zobrazowaniu tkanki piersi na zdjęciach rentgenowskich-  w naszej pracowni  w wersji cyfrowej (DR). Jest doskonałą metodą do oceny mikrozwapnień oraz drobnych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej.

Niższa czułość mammografii u kobiet młodszych wiąże się przede wszystkim z gęstą budową piersi, obecnością zrębu tkanki łącznej nieprzejrzystego dla promieniowania rentgenowskiego.

Badanie z uwagi na promieniowanie rentgenowskie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Jeżeli wcześniej wykonywana była mammografia lub USG piersi, należy przynieść wyniki. W dniu badania nie powinno się używać balsamów, kremów ani dezodorantów z talkiem.

PRZEBIEG BADANIA

W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Mammografię zaleca się wykonać między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.

Ucisk piersi podczas badania jest całkowicie bezpieczny. Badanie trwa kilka minut, podczas którego technik elektroradiologii umieszcza pierś na stoliku aparatu mammograficznego, dociska pierś płytką z przejrzystego tworzywa i unieruchamia ją, po czym wykonuje zdjęcie mammograficzne. Taki ucisk piersi zmniejsza dawki promieniowania rentgenowskiego oraz pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu prawidłowych struktur sutka i ewentualnych zmian.

Jeżeli wynik mammografii nie jest prawidłowy, pacjentka zostaje skierowana do drugiego etapu badań: może to być mammografia uzupełniająca, USG piersi, rezonans magnetyczny lub biopsja.

Nasza Pracownia Mammograficzna od wielu lat wykonuje badania pacjentkom w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, nazywanego programem skryningowym.

Badanie skryningowe jest badaniem bezpłatnym, wykonywanym w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, zorganizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, a finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Najczęstszą formą zachęcenia kobiety do udziału w programie profilaktycznym jest imienne zaproszenie otrzymane droga listowną.

Na badanie skryningowe nie jest wymagana żadne skierowanie od lekarza, kobieta chcąca wziąć udział w programie musi jedynie spełnić określone przez NFZ kryteria:

  • wiek 50-69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia);
  • nie miała wykonywanej mammografii w ramach Programu Profilaktycznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy;
  • jeżeli rak piersi wystąpił wśród członków rodziny lub u kobiety stwierdzono mutację w obrębie genów BRCA1 i/lub BRCA2, badanie przeprowadza się co 12 miesięcy;
  • z programu wykluczone są kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Pamiętaj! Mammografia nie chroni przed zachorowaniem na raka piersi, jednak po 40. roku życia należy ją wykonywać regularnie, ponieważ pozwala na zdiagnozowanie zmian, które nie dają objawów możliwych do samodzielnego wykrycia.

CENNIK BADAŃ PŁATNYCH

l.p. rodzaj badania cena
1 Mammografia – 4 zdjęcia 70,00